His 8 for 15 will rightly be the spell that people remember when they talk about this series, but the fact is that he has bowled superbly throughout.

cheap wholesale parts

The firm's $224.99 T Wires may seem delicate, but they're made from titanium, "the same industrial strength, lightweight material used in fighter aircraft, nuclear submarines and NASA spacecraft." Full Metal Jackets, more reasonably priced at $124.99, have been coated with a liquid metal to achieve the dull patina of an expensive pistol. There were signs on Sunday that he is learning that skill. This goes on top of the 87. It is a little more difficult to confirm this information online but you can ask the wholesaler for further information about the shoes and when you are considering that there may be a difference of over US$200 between the shoes, in fact in some cases more, it is worth doing some research. George and Howard will discuss fourth quarter results so my opening comments will address 2011 full year activity and a look ahead to 2012 with a focus being on the three key business areas of operations, balance sheet, and investments.. If you are playing a power position, you might opt for a high top model to provide the maximum amount of stability and ankle protection. "If he thinks me and Wayne can play up top together, then I'm sure he will give that a go. Early in the 90's, the Ritz Carton hotels increased sales by $75 million using 500,000 less man hours by eliminating small defects and recurring problems affecting their guests. Saturday, from the leader Jason Day, RBC's Canadian Open champion, who went six under par in a six hole stretch from No. Ports. Sacramento Kings owners Joe and Gavin Maloof may appear to lead the life of luxury, but NBA Access with Ahmad Rashad reveals that the brothers are blue collar at heart, thanks to the lessons taught them by their late father, family patriarch George Maloof, Sr.. Yankees fantasy baseball camp, on the other hand, is a bit cheaper $5,500 for a six day experience.

wholesale NCAA jerseys

Alicia Keys has a talent and ability that is difficult to live up to. He also has fashion partnerships with True Religion, LVMH/Zenith Watches, Kings and Jaxs and Jordan Brand.. Fair enough it's not designed as a hiking boot so I can't expect it to provide equivalent support. That the plan. It should be sprinkled around the perimeter of your new home and you can also safely sprinkle it inside where you see them. "This represents a huge step forward as you realize that being at their constant disposal is not really what your kids need.". How many people do you know who can handle losses like this, one on top of another, in the public eye and continue striving? Not many..

Swim club TMEC Champions

TMEC 2016 YEAR IN REVIEW -TEAM ACCOMPLISHMENTS

Pin It
January 20, 2017
TMEC 2016 YEAR IN REVIEW -TEAM ACCOMPLISHMENTS

January 16th – 17th –

TMEC had 66 swimmers compete in the CCAQ Eastern Committee Blue/Red Heats and Finals Short Course Championship Meet in Eastvale, CA.
Sonja Aarsvold was the Eastern Committee Champion in the 7-10 50 & 200 Free, the 50 Back, the 200 IM, and placed 2nd in the 500 Free
Hayden Cornellison placed 2nd in the 11&O 400 IM and placed 3rd in the 200 Back
Madison Frederick was the Eastern Committee Champion in the 13&O 50 Free, 100 Free, 100 Back & 200 Back, placed 2nd in the 200 Free, and placed 3rd in the 1650 Free
Kaila Geegbae placed 2nd in the 7-10 200 IM
Megan Kelley was the Eastern Committee Champion in the 13&O 200 Fly and placed 3rd in the 100 Free & Fly
Andrea Lindemann was the Eastern Committee Champion in the 13&O 100 Breast, 200 Breast, and placed 3rd in the 200 IM
McKayla Sanchez was the Eastern Committee Champion in the 13&O 100 Breast, 200 Breast, 100 Fly & 200 IM and placed 3rd in the 500 Free
Justin Schneider was the Eastern Committee Champion in the 11-12 50 Free, 200 Free, 500 Free, 1650 Free, and placed 2nd in the 200 IM
Ty Schneider placed 2nd in the 7-10 50 Breast and placed 3rd in the 100 Breast and 500 Free
Zachary Shoaf placed 3rd in the 5-8 50 Back
Benjamin Sullivan-Douglass placed 3rd in the 7-10 50 Breast
January 30th – 31st – TMEC had swimmers compete in the Eastern Committee Winterfest Red/White Short Course Meet in Riverside, CA.
TMEC placed 4th out of 17 teams that competed
Alaina Aceves placed 2nd in the 11-12 200 Free and 3rd in the 200 IM
Tori Bucy was the Eastern Committee Champion in the 13&O 200 and 500 Free and placed 3rd in the 50 Free
Jada Burgin was the Eastern Committee Champion in the 5-8 100 Free, 50 Free, 50 Back, placed 2nd in the 50 Breast and 3rd in the 100 IM
Sophia Costes was the Eastern Committee Champion in the 5-8 25 Back, placed 2nd in the 25 Free, 25 Fly, 100 IM, and placed 3rd in the 25 Breast
Amanda Cotton placed 2nd in the 5-8 25 Breast and 3rd in the 25 Fly and 100 Free
Chantal Earl won the 7-10 100 IM and placed 2nd in both the 50 Breast and Back
Kaden Fender placed 2nd in the 13&O 100 Breast and 200 Breast
Nicholas Kimble placed 3rd in the 13&O 50 Free
Amber Morgan placed 2nd in the 7-10 100 Fly and 3rd in the 50 Free
Joseph Nalley placed 2nd in the 11-12 200 Free and 3rd in the 50 Back
Mirah Nguyen placed 2nd in the 7-10 100 Breast and 3rd in the 50 Breast
Addison Schneider was the Eastern Committee Champion in the 5-8 25 Free and placed 2nd in the 25 Back, 25 Fly, and 25 Breast
Zachary Shoaf placed 2nd in the 7-10 100 Back
William Spaid placed 2nd in the 7-10 100 Back and 3rd in the 50 Fly and Back
Savanna Waldon placed 2nd in the 11-12 50 Free
February 12th – 15th – TMEC had 15 swimmers compete in the SI Presidents’ Day Senior Classic Short Course Meet in Coronado, CA.
TMEC placed 16th out of 27 teams that competed
Hayden Cornellison placed 6th in the 200 Back
Madison Frederick won the 100 Back and placed 2nd in the 200 Back
MaKayla Sanchez placed 3rd in the 200 IM and 4th in the 100 Fly

February 20th – 21st – TMEC had 32 swimmers compete in the FAC IMX Challenge Short Course Meet in Fontana, CA.
The Boys finished in 6th place and the girls finished in 7th place
Tori Bucy won the 13&O 200 Free and 200 IM
Kaila Geegbae won the 5-8 100 IM, the 50 Free, and placed 2nd in the 25 Breast, 25 Back, & the 25 Fly
Amber Morgan placed 2nd in the 9-10 100 Fly
Sammy Sanchez won the 9-10 50 Breast and placed 3rd in the 100 Breast & 50 Fly
Zachary Shoaf won the 5-8 50 free, 25 Back, 25 fly and placed 2nd in the 25 Breast & 100 IM
Benjamin Sullivan-Douglass placed 2nd in the 200 Free and 3rd in the 100 Free & 100 Fly
February 21st – TMEC had 1 swimmer compete in the SCS February 2016 Long Course Meter Senior Invitational in Fullerton, CA.
Clarie Fisch placed 2nd in the 50 Free out of 134 swimmers
March 4th – 6th – TMEC had 13 swimmers compete in the Mission Viejo Natadors March Long Course Senior Invite in Mission Viejo, CA.
Hayden Cornellison placed 3rd in the 200 Back and 5th in the 100 Back
Claire Fisch placed 4th in the 50 Free
Madison Frederick placed 3rd in the 100 Back and 5th in the 200 Back
Emily Moore placed 4th in the 100 Back
Makayla Sanchez placed 9th in the 100 Breast
March 5th – 6th – TMEC had 46 swimmers compete in the HVDA Red/White Short Course Meet in Hemet, CA.
Amanda Cotton won the 5-8 50 Free
Braelyn Davis placed 3rd in the 5-8 25 Back
Chantal Earl placed 2nd in the 7-10 100 Free and 3rd in the 50 Back
Loryn Eyler placed 3rd in the 11-12 50 Free
Nathalia Guzman was the Eastern Committee Champion in the 5-8 50 Fly, the 25 Back, placed 2nd in the 50 Free, and 3rd in the 50 Breast
Christopher Janku placed 3rd in the 11-12 200 IM
Kennedy Krohn was the Eastern Committee Champion in both the 7-10 200 Free and 200 IM
Ariah Martinez was the Eastern Committee Champion in the 5-8 100 IM, the 50 Back, the 50 Free, and placed 2nd in the 50 Breast, 100 Free, and 3rd in the 50 Fly
Madeleine McGaughy place 2nd in the 7-10 50 Fly and 3rd in both the 100 & 200 Free
Amber Morgan placed 2nd in the 7-10 50 Breast and 50 Free and 3rd in the 200 Free, 100 Breast, & 200 IM
Kaleb Richmond was the Eastern Committee Champion in the 5-8 50 Free, placed 2nd in the 25 Back, 25 Fly, 50 Back, and placed 3rd in the 25 Breast
Kaylee Richmond was the Eastern Committee Champion in the 5-8 25 Back and placed 2nd in the 50 Free
Drew Schermerhorn placed 3rd in the 5-8 25 Back
Kameron Seiki was the Eastern Committee Champion in the 7-10 50 Free and the 50 Breast
Jacob Walker was the Eastern Committee Champion in the 7-10 100 Free and 2nd in the 50 Back
Benjamin Woods was the Eastern Committee Champion in the 11-12 200 Free and placed 2nd in the 50 Free
Angelina Yuan was the Eastern Committee Champion in the 11-12 100 Fly & 50 Breast and placed 2nd in the 50 Free
March 13th – TMEC had 2 current swimmers and 2 future swimmers compete in the Southern California All-Star Swim Festival in El Monte, CA.
Congratulations to Sonja Aarsvold and Justin Schneider who were current TMEC swimmers for being selected to the All-Star Festival.  Mirai Adams and Max Dillon were also selected to the All-Star Festival, but were representing Circle City Aquatics and Desert Aquatics Respectively.
March 15th – 19th – TMEC took 8 swimmers to the Dolfin Junior National Championship Cup in Clearwater, Florida.
The team consisted of Hayden Cornellison, Madison Frederick, Evyn Kelleher, Megan Kelley, Andrea Lindemann, Emily Moore, McKayla Sanchez, and Benjamin Vanderhyden.
March 19th – 20th – TMEC had 45 swimmers compete in the STAR March Madness Long Course Meet in Hemet, CA.
Sonja Aarsvold won the 7-10 50 & 100 Free, 50 Back, placed 2nd in the 50 Fly, and 3rd in the 50 & 100 Back as well as the 100 Fly
Jada Burgin placed 2nd in the 5-8 100 Free
Caydence Carlton won both the 13-14 100 Free and the 200 IM
Nikolas Denison placed 3rd in both the 15&O 100 Free and the 200 Breast
Kaila Geegbae placed 2nd in the 7-10 50 Back
Nathalia Guzman placed 3rd in the 5-8 50 Fly
Ian Hermanson won the 11-12 200 IM as well as placed 2nd in both the 50 & 100 Free
Sidne Hermanson placed 2nd in the 13-14 100 Free
Sydney Jackson placed 2nd in the 13-14 200 IM
Isabella Lindemann won the 11-12 100 Free, placed 2nd in the 50 Fly, and 3rd in the 100 Fly
Evean Benito Matondo won the 11-12 50 Breast
Madeleine McGaughy placed 3rd in the 7-10 50 Back
Amber Morgan placed 3rd in the 7-10 50 Breast
Justin Schneider won the 11-12 200 Free, placed 2nd in the 50 Free, and 3rd in the 200 Breast
Ty Schneider won both the 7-10 50 & 100 Fly and placed 3rd in the 200 Free
Zachary Shoaf won the 5-8 50 Back and placed 2nd in the 50 Free
Emma Wettlaufer placed 3rd in the 13-14 100 Fly
Jasmine Whitten won the 15&O 200 Back and placed 2nd in the 100 Free
Benjamin Woods placed 2nd in the 11-12 100 Back
April 8th -10th – TMEC had 13 swimmers compete in the Armada April Senior Meet in La Mirada, CA.
Madison Frederick placed 8th in the 50 Free, 7th in the 100 Back, & 5th in the 200 Back
Emily Moore placed 7th in the 200 Free
MaKayla Sanchez placed 7th in the 200 Breast

April 16th – 17th – TMEC had 44 swimmers compete at the DSRT Rumble in the Desert Long Course Meet in Victorville, CA.
TMEC placed 6th out of 17 teams
Sonja Aarsvold won the 7-10 50, 100, & 200 Free, the 100 Back and placed 2nd in the 200 IM & the 100 Fly
Caydance Carlton won the 13-14 100 Back
Amanda Cotton placed 2nd in the 5-8 50 Breast
Emilee Elizondo placed 2nd in both the 7-10 50 Free and 100 Back
Mia Felipe placed 2nd in the 11-12 100 Breast
Leonardo Gutierrez won the 5-8 50 Free
Nathalia Guzman placed 2nd in the 5-8 100 Free and 3rd in the 50 Fly
Ethan Kosmal won the 13-14 200 IM
Kennedy Krohn won the 7-10 Free and placed 3rd in the 100 Breast
Kyleigh Kuzma placed 2nd in the 13-14 200 Free
Abby Lynch won the 13-14 100 Fly and placed 3rd in the 100 Free
Nathaniel Marble won the 13&O 200 Breast
Madeleine McGaughy placed 2nd in the 7-10 50 Free
Allison Parra placed 2nd in the 11-12 100 Free
Justin Schneider won the 11-12 100 & 200 Free, placed 2nd in the 50 Free and 50 Fly, and placed 3rd in the Open 1500 Free
Ty Schneider placed 2nd in the 7-10 50 Back
Alexander Spaid placed 2nd in the 11-12 200 IM and 100 Fly
Makenna Van Wick won the 11-12 50 Fly and placed 3rd in both the 50 Back & Free
Ava Wettlaufer won the 7-10 100 Breast
Emma Wettlaufer won both the 13&O 200 Breast and the 100 Free
April 28th – May 1st – TMEC had 11 swimmers compete at the TYR/MVN Fran Crippen Memorial Swim Meet of Champions at the Marguerite Recreation Center in Mission Viejo, CA.
Claire Fisch placed 6th in the Open 50 Free
May 14th – TMEC hosted the May Splash Red/White Short Course Meet at Chaparral High School
We had over 600 swimmers compete from the Eastern Committee and the meet ran smoothly
May 27th – 29th – TMEC had 12 swimmers compete in the Speedo Grand Challenge at the Woolett Aquatic Center in Irvine, CA.
Maximus Dillon placed 6th in the 7-12 100 Back and 8th in the 7-12 50 Fly (Desert Aquatics)
Madison Frederick placed 8th in the 100 Back
McKayla Sanchez placed 7th in the 100 Breast
Justin Schneider placed 6th in the 7-12 100 Free and 8th in the 7-12 50 Free
May 27th – 29th – TMEC also had 29 swimmers compete in the Piranha Swim Team Stars and Stripes Memorial Day Invite in Palm Springs, CA.
Logan Cornellison won the 13&O 100 Free and placed 2nd in the 50 Free
Nikolas Denison placed 3rd in the Open 1500 Free
Zachary Shoaf placed 3rd in both the 5-10 100 Free and the 50 Fly
June 4th – 5th – TMEC had 61 swimmers compete in the YST Summer’s Last Ditch for JAG Long Course Meet at Crafton College in Yucaipa, CA
June 11th – TMEC had 3 swimmers compete in the CA Olympic Trials LC Senior Ditch Meet at Golden West College in Huntington Beach, CA
Madison Frederick, Liberty Gilbert, and Robert Giffith represented TMEC proudly
June 16th – 19th – TMEC had 39 Swimmers compete in the June Age Group Champs in La Miranda, CA
TMEC place 11th out of 50 teams at the Championships
Madison Frederick was the 11&O Age Group Champion in the 100 Back
Liberty Glibert was the 11&O Age Group Champion in the 200 Back
Justin Schneider placed 2nd in the 11-12 boys 400 freestyle and 3rd in the 11-12 200 freestyle
June 25th – 26th – TMEC had about 50 swimmers compete in the Summer Sharkfest RW Short Course Meet at Eleanor Roosevelt High School in Eastvale, CA.
July 2nd – TMEC had compete in the Seal Beach 47th Annual Rough Water Swim
July 14th – 15th – TMEC had 16 swimmers compete in the Los Angeles Invitational at the Uytengsu Aquatics Center at the USC Campus.
TMEC placed 30th out of 47 teams
Claire Fisch placed 8th in the 50 Freestyle
July 15th – 17th – TMEC had 51 swimmers compete in the CCAQ Summer Sizzle Eastern Committee Championship Meet in Eastvale, CA.
TMEC places 11th out of 22 teams in the Eastern Committee
Nicolas Parrott was the Eastern Committee Champion in the 50 and 100 backstroke
Emma Wettlaufer was the Eastern Committee Champion in the 400 IM
Boys 11-12 200 Medley Relay was also the Eastern Committee Champs
Nicholas Parrott, Evean Benito Matondo, Alexander Spaid, and Ian Hermanson
July 21st – 25th – TMEC had 15 swimmers qualify for the California-Nevada Summer Sectional Championships.
TMEC placed 2nd out of the medium teams and placed 7th out of 62 teams at sectionals
All 3 girls’ relays were in the top 5
Madison Frederick, Makayla Sanchez, Megan Kelley, Emily Moore, Liberty Gilbert, and Laruen Wood consisted of the relays
Madison Ferderick placed 2nd in the 100 back and 4th in the 200 back
Liberty Glibert placed 2nd in the 200 freestyle, 4th in the 100 freestyle, 6th in the 200 back, 7th in the 100 back, and 8th in the 400 freestyle
Hayden Cornellison placed 4th in the 200 back and 9th in the 100 back
July 27th – 31st – TMEC had 27 swimmers compete in the SCS Summer Junior Olympics at Riverside Community College in Riverside, CA
TMEC placed 15th out of 49 team at the Riverside Junior Olympics
Multiple TMEC Swimmers finaled throughout the age groups
Justin Schneider was the Junior Olympic Champion in the 200 and 400 Freestyles
August 4th – 7th – TMEC had 11 swimmers qualify for the USA Swimming Futures Stanford at Stanford University.
TMEC placed 11th out of 91 teams that competed
Madison Frederick placed 2nd in the 200 Back and 3rd in the 100 Back
August 6th – 7th – TMEC had around 90 swimmers compete at the MESA Red/White Summerfest at the Drop Zone, in Perris, CA.
Alaina Aceves won the 13-14 100 Back and placed 2nd in the 500 Free
Sophia Costes won the 5-8 25 Back
Amaya Fender won the 11-12 50 Back
Kaden Fender won the 13&O 200 Breast, 2nd in the 100 Breast, and 3rd in the 100 Back
Damian Graciano placed 2nd in the 11-12 50 Back and 3rd in the 100 Free
Sophia Graciano placed 3rd in both the 13-14 100 Free and 200 Breast
Ally Huber placed 3rd in the 13-14 50 Free
Naketris Kirk placed 2nd in the 13-14 100 Breast
Ethan Kosmal won the 13-14 200 Free, 100 Breast, and placed 2nd in the 100 Back
Abby Lynch placed 2nd in the 13&O 200 Fly
Amber Morgan won the 9-10 200 IM and the 50 Fly
Mason Orr placed 3rd in the 25 Back
Allison Parra won the 100 Breast
Juan Perzabal won the 9-10 50 Back
Kaleb Richmond placed 2nd in both the 5-8 25 Free & 25 Fly and placed 3rd in the 25 Breast
Kaylee Richmond won the 5-8 25 Free, 25 Back, and 25 Fly
Zachary Shoaf won both the 5-8 100 Free & 100 Breast and placed 2nd in the 25 Breast
Alexander Spaid won the 11-12 50 Breast, 100 Breast, 100 Fly, 50 Back, & 200 IM, placed 2nd in the 100 Free & 100 IM, and placed 3rd in the 50 Free
William Spaid won the 9-10 200 IM
Talon Valero placed 2nd in the 11-12 50 Breast
Makenna Van Wick won the 11-12 50 Fly, placed 2nd in the 100 Free, and placed 3rd in the 200 Free, 100 IM, & 100 Back
Eric Wang placed 2nd in the 11-12 100 Breast and 3rd in the 50 Back
Emma Wettlaufer won the 13-14 200 Free and 200 Fly
Andrew Yang placed 3rd in the 5-8 50 back
August 11th – 13th – TMEC had 2 Swimmers selected to the North American Challenge Cup (Long Course All-Stars) to represent Southern California in Houston, Texas.
Congratulations to Liberty Gilbert and Justin Schneider for being selected to the North American Cup Challenge!
August 25th – TMEC Held its annual Awards Ceremony at the CRC
September 16th – 18th – TMEC had around 130 swimmers compete at the MESA September Short Course Meet at the Drop Zone, in Perris, CA.
Caydence Carlton placed 3rd in the 13-14 100 Breast
DJ Costes placed 2nd in the 7-10 100 Fly
Sophia Costes placed 2nd in the 5-8 25 Fly
Nikolas Denison place 3rd in the Open 200 Breast
Kaila Geegbae placed 2nd in the 7-10 50 Free
Nathalia Guzman placed 2nd in the 5-8 100 Free and 2nd in both the 50 Breast & 50 Fly
Catherine Hawk placed 3rd in the 5-8 25 back
David Hull placed 3rd in the 13-14 200 IM
Christopher Janku placed 3rd in the 11-12 50 Back
Ethan Kosmal won the 13-14 100 Fly, placed 2nd in the 100 Breast, and 3rd in the 200 IM
Gregory Kudryashev placed 3rd in the 5-8 25 Breast
Isabella Lindemann won the 11-12 50 Back
Sam Luyen won the 15&O 100 Breast
T Luyen won the 13-14 100 Breast and placed 3rd in the 100 Free
Nathaniel Marble won the 13-14 100 Breast and placed 2nd in both the 100 Free & 100 Back
Dominic Mendiola placed 2nd in the 15&O 200 IM
Joseph Nalley placed 2nd in the 13-14 200 IM
Nicholas Parrott won both the 11-12 50 Back & 200 Back and placed 3rd in the 50 Fly
Kaleb Richmond won the 5-8 25 Breast & 25 Fly, placed 2nd in the 50 Back, 25 Back, 50 Fly, 25 Free, & 50 Breast, and placed 3rd in the 50 Free
Kaylee Richmond won the 5-8 25 Fly, placed 2nd in the 25 back & 50 Free, and 3rd in the 25 Free
Kailyn Sarosa placed 2nd in the 13-14 100 Free and 100 Breast
Addison Schneider won the 5-8 25 Back and placed 3rd in the 25 Breast & 100 Free
Justin Schneider won the Open 400 IM, 11-12 50 Breast, & 100 Fly, and placed 2nd in the 200 IM, 100 Free, & 200 Free
Ty Schneider won the 7-10 200 IM, 50 Breast, 100 Free, 100 IM, 100 Breast, and 2nd in the 100 Back
Cristina Scott won the 11-12 100 Free & 200 Free and placed 3 in the 200 IM
Zachary Shoaf won the 7-10 50 Fly
Alexander Spaid won the 11-12 200 Free
William Spaid placed 2nd in the 9-10 100 Breast
Benjamin Sullivan-Douglas won the 11-12 100 Fly and placed 3rd in the 200 IM
Zoe Sullivan-Douglass placed 3rd in the 5-8 100 IM
Aryanah Tellez won the 11-12 100 IM and placed 3rd in the 50 Fly
Audrey Tseng won the 13-14 200 IM and placed 2nd in the 100 Free and 100 Breast
Kevin Tseng won the 15&O 100 Breast and placed 2nd in the 100 Free
Eric Wang won the 11-12 50 Breast, placed 2nd in the 50 Free & 100 IM, and 3rd in the 50 Fly
Benjamin Woods won the 11-12 50 Back, placed 2nd in the 50 Fly, and 3rd in the 100 Free
Alexander Yang won the 11-12 50 Fly, 2nd in the 50 Free, and 3rd in the 100 Breast
October 14th – 16th –TMEC had around 120 swimmers compete in the Yucaipa Swim Team Frightfest BRW Meet at Crafton Hills College in Yucaipa, CA.
Sonja Aarsvold placed 2nd in the 11-12 50 Fly, 50 Breast, 100 Free, & 100 IM
Kylie Ballew won the 13&O 100 Breast and placed 3rd in the 200 Free
Kaitlyn Cabrera placed 2nd in the 5-8 25 Free and 25 Back
Caydence Carlton won the 13&O 100 Back
Braelyn David placed 2nd in the 7-8 50 Fly and 3rd in the 100 IM
Taylor Demchuk placed 2nd in the 13&O 50 Free
Nikolas Denison placed 2nd in the 13&O 200 IM, and 3rd in the 50 Free & 100 Free
Luca DiCristina won the 13&O 50 Free and 100 Free
Eryk Elizondo won the 11-12 100 Free and placed 3rd in the 100 Back
Brooklyn Eyler won the 5-6 25 Free & 50 Breast and 2nd in the 25 Back, 25 Breast, and 50 Free
Loryn Eyler won the 11-12 50 Free and placed 3rd in the 100 Breast
Mia Felipe placed 2nd in the 13&O 100 Back
Kaden Fender placed 2nd in the 13&O 100 Fly
Leonardo Gutierrez won the 5-8 25 Fly, 50 Free, 25 Breast, & 25 Free, placed 2nd in the 100 IM, and placed 3rd in the 50 Breast
Nathalia Guzman won the 7-8 50 Back and placed 2nd in the 100 Free
Noah Guzman placed 2nd in the 5-8 25 back and 3rd in the 25 Free
Catherine Hawk placed 2nd in the 7-8 50 Back and 3rd in the 25 Free
Ian Hermanson placed 3rd in the 11-12 50 Free, 100 Free, 50 Fly, and 100 Back
Sidne Hermanson won the 13&O 100 Free and 2nd in the 50 Free
Kevin Hiseh won the 13&O 50 Free, 100 Back, 100 Breast, & 200 IM and 2nd in the 200 Free
Kyle Jackson won the 13&O 100 Fly and placed 2nd in the 200 Free
Paxon Joseph won both the 5-8 25 Free and 25 Back
Riley Kis won the 11-12 50 Free and placed 2nd in the 100 Free
Gregory Kudryashev placed 2nd in the 5-8 25 Free
Isabella Lindemann won the 11-12 100 Back
Abby Lynch won the 13&O 100 Breast
Ainsley McGaughy won the 5-8 25 Fly, 50 Free, 100 IM, & 25 Breast
Maymon Naing placed 2nd in the 13&O 100 Fly
Nicolas Parrott won the 11-12 100 Back and placed 2nd in the 100 Breast
Mikaela Pison placed 3rd in the 11-12 50 Fly
Kaleb Richmond won the 5-8 25 Fly, 100 IM, & 25 Breast
Kaylee Richmond won the 5-8 25 Fly
Liam Schermerhorn won the 5-6 25 Fly, 50 Free, and 25 Breast
Addison Schneider placed 2nd in the 7-8 100 IM and 3rd in the 100 Free & 25 Fly
Justin Schneider won the 11-12 100 Breast, 50 Free, 100 Free, 200 Free, 50 Breast, 50 Back, and placed 2nd in the Open 1650
Ty Schneider won the 9-10 50 Free, 100 Free, 200 Free, 500 Free, 50 Back, and 100 Back
Sarah Schumann placed 2nd in the 11-12 50 back and 3rd in the 100 Back
Gina Shin placed 2nd in the 9-10 50 Breast, 50 Back, and 100 IM
Zachary Shoaf won the 7-8 100 Free, 25 Free, 50 Back, and 25 Back
Grace Siepker won the 5-8 25 Back and placed 3rd in the 25 Free
Rowan Sinclair won the 9-10 50 Back & 200 Free and placed 3rd in the 100 IM
Alexander Spaid placed 3rd in the 11-12 50 Breast
William Spaid placed 2nd in the 9-10 50 Free and 3rd in the 50 Back
Benjamin Sullivan-Douglass won the 11-12 200 IM & 100 Fly and 3rd in the 100 Breast
Zoe Sullivan-Douglass won the 7-8 50 Breast, 100 Breast, and placed 2nd in the 50 Back
Aryanah Tellez placed 2nd in the 11-12 50 Fly and 3rd in the 200 IM
Yalissa Tellez placed 3rd in the 9-10 100 Free
Audrey Tseng placed 2nd in the 13&O 100 Breast
Kevin Tseng won the 13&O 100 Breast, 2nd in the 100 Fly, and 3rd in the 200 Free
Makenna Van Wick won the 13&O 100 Free
Eric Wang placed 2nd in the 11-12 100 Back and 100 IM
Ariana Weary won the 9-10 50 Free
Chris Weidman placed 2nd in the 13&O 50 Free and 3rd in the 100 Back
Alexander Yang placed 3rd in the 11-12 200 IM and 50 Fly
Andrew Yang placed 3rd in the 7-8 100 IM
October 29th – TMEC Held our annual fun Blue vs. Black vs. White Meet at Murrieta Mesa High School
November 5th – TMEC Hosted a successful One-Day Senior Invite Meet at Murrieta Mesa High School.
November 11th – 13th – TMEC had around 140 swimmers compete in STAR’s Turkey Trot BRW Meet at Temecula Valley High School.
Sonja Aarsvold placed 3rd in the 11-12 50 Free
Hayley Bender won the 13-14 50 Free and 100 Free
Kaitlyn Cabrera placed 3rd in the 5-8 25 Free
Caydence Carlton won the 13-14 100 Breast and placed 3rd in the 200 IM
Nikolas Denison won the 15&O 100 Free and placed 3rd in the Open 200 Breast
Zoe Denison placed 3rd in the 7-10 100 Free
Maximus Dillon won the Open 200 Back & 400 Back, the 13-14 200 IM & 100 Fly, and placed 3rd in the Open 500
Emilee Elizondo placed 3rd in the 11-12 50 Back and 200 Free
Eryk Elizondo won the 11-12 200 Free, 2nd in the 50 Back and placed 3rd in the 100 Back
Wayne Evans won the 13-14 50 Free & 200 Free and placed 2nd in the 100 Free & 200 IM
Loryn Eyler placed 2nd in the 11-12 200 Free
Mia Felipe placed 2nd in the 13-14 100 Fly
Kaden Fender placed 2nd in the 13&O 100 Fly
Kristina Gamaley placed 2nd in the 7-10 100 IM & 50 Back
Kaila Geegbae placed 2nd in the 7-10 200 IM, 100 Breast, 200 Free, 100 Fly, & 100 IM, and placed 3rd in the 50 Back and 50 Breast
Damian Graciano placed 3rd in the 11-12 100 Breast
Leonardo Gutierrez won the 5-8 25 Fly, 50 Free, 100 IM, & 100 Free, and placed 2nd in the 25 Free, 50 Back, & 25 Breast
Catherine Hawk placed 2nd in the 5-8 25 Breast
Kevin Hiseh won the 13-14 100 Free & 100 Fly and placed 2nd in the 100 Breast
David Hull won the 13-14 50 Free
Kyle Jackson won the 15&O 100 Fly, 100 Breast, 100 Free, and 200 IM
Paxon Joseph placed 3rd in the 5-8 25 Fly
Riley Kis won the 11-12 50 Breast, 2nd in the 100 Breast, and placed 3rd in the 100 IM
Ethan Kosmal placed 3rd in the 13-14 100 Breast
Isabella Lindemann placed 2nd in the 11-12 100 Breast
T Luyen won the 13-14 100 Fly, 100 Back and placed 2nd in the 50 Free
Abby Lynch placed 2nd in the 13-14 200 Free
Adriana Mahadeo placed 3rd in the 13-14 100 Back
Nathaniel Marble won the 13-14 200 Free and 100 Back
Ariah Martinez placed 2nd in the 50 Free
Evean Benito Matondo won the 11-12 100 IM, 100 Back, 50 Breast, 100 Breast, placed 2nd in the 50 Free and 3rd in the 100 Free
Ainsley McGaughy placed 3rd in the 5-8 25 Free
Madeleine McGaughy placed 2nd in the 7-10 100 Breast
Dominic Mendiola placed 3rd in the 15&O 50 Free
Amber Morgan placed 3rd in the 11-12 100 Breast
Maymon Naing placed 2nd in the 13-14 100 Fly
Allison Parra placed 3rd in the 13-14 100 Breast
Nicolas Parrott won the 11-12 50 Back, placed 2nd in the 50 Breast & 100 Back, and placed 3rd in the 100 IM, 50 Free, & 50 Fly
Mikaela Pison placed 3rd in the 11-12 200 IM
Kaleb Richmond won the 5-8 25 Fly, 25 Breast, 25 Free, 50 Breast, and 50 Fly
Kaylee Richmond won the 5-8 25 Free and placed 3rd in the 50 Back and 25 Breast
Sriya Santhanam placed 3rd in the 13-14 50 Free
Justin Schneider won the 11-12 100 IM, 50 Fly, 100 Back, and 200 IM
Ty Schneider won the 9-10 200 IM, 100 Free, 50 Fly, 50 Breast, 100 Fly, and 100 IM
Cristina Scott placed 3rd in the 11-12 50 Back
Rowan Sinclair placed 2nd in the 7-10 100 IM, 100 Breast, 50 Back, and placed 3rd in the 50 Fly & 100 Back
Alexander Spaid placed 3rd in the 13-14 200 IM
William Spaid placed 2nd in the 7-10 200 Free & 200 IM
Benjamin Sullivan-Douglass won the 11-12 100 Fly, placed 2nd in the 50 Breast, 200 IM, & 100 Breast
Zoe Sullivan-Douglass won the 5-8 25 Fly, 50 Free, 100 IM, 50 Back, & 100 Free, placed 2nd in the 50 Breast, and 3rd in the 50 Fly
Bryce Tackett placed 3rd in the 7-10 100 Free
Aryanah Tellez won the 11-12 100 Breast, placed 2nd in the 100 IM & 50 Breast, and placed 3rd in the 100 Fly
Yalissa Tellez won the 7-10 100 Fly
Jackie Trabert won the 13-14 100 Back, placed 2nd in the 200 Free, 100 Free, and 50 Free
Audrey Tseng won the 13-14 100 Breast & 200 IM
Kevin Tseng placed 2nd in the 15&O 50 Free, 100 Breast, 200 IM, & 100 Back and placed 3rd in the 100 Free
Talon Valero won the 11-12 50 Breast and placed 2nd in the 50 Free
Makenna Van Wick won the 13-14 200 Free & 100 Fly and placed 2nd in the 100 Back
Ryan Villalta placed 3rd in the 11-12 50 Fly
Eric Wang won the 11-12 100 Free, 50 Fly, 50 back and placed 2nd in the 100 IM, 100 Back, and placed 3rd in the 50 Breast
Chris Weidman placed 3rd in the 13-14 100 Back
Delaney Woodward placed 3rd in the 7-10 50 Breast
Maggie Yan won the7-10 100 IM and placed 3rd in the 100 Breast
Alexander Yang placed 3rd in the 11-12 100 IM
Andrew Yang won the 5-8 50 Free, placed 2nd in the 25 Back, and 3rd in the 25 Free
Angelina Yuan placed 2nd in the 13-14 100 Back and 3rd in the 100 Fly
Emi Zelesnikar placed 2nd in the 5-8 25 Free and 3rd in the 25 Back
November 18th – 20th – TMEC had 44 swimmers compete in the Palm Springs Thanksgiving Invite.
Maximus Dillon placed 8th in the 13&O 100 Back
Kaila Geegbae placed 3rd in the Mixed 7-10 50 Fly, 4th in the 50 Free & 100 IM, and 5th in the 100 Back & 50 Back
Evean Benito Matondo won the 11-12 50 Breast and placed 2nd in the 100 Breast
Cristina Scott placed 6th in the 11-12 50 Back
Matthew Vinh won the 11-12 50 Free, 100 Free, 200 Free, and placed 3rd in the 100 Breast
Benjamin Woods placed 11-12 50 Back, 5th in the 100 Free, and 7th in the 100 IM
September 25th, October 9th, October 23rd, and November 20th – TMEC competed in the inaugural SCS Senior Race Series in La Mirada, CA
TMEC originally had 16 swimmers completing in dual meets for points in the medium team size division.
TMEC Won the Championship in the medium size division and placed 3rd overall in all three divisions!!
December 3rd – TMEC competed in the Desert December Last Ditch swim meet in Victorville, California
December 7th – 10th – TMEC had 5 swimmers compete in the Speedo Winter Junior Championships in College Station, Texas.
First Time Ever that TMEC had a Relay on any kind at Junior Nationals (Girls)
Madison Frederick, Megan Kelley, Liberty Gilbert, and Makayla Sanchez
Hayden Cornellison represented the TMEC boys
Madison Frederick placed 19th in the Women 200 Back
Liberty Gilbert placed 16th in the Women 100 Back
December 9th – 11th – TMEC had 37 Swimmers compete in the PST/SCS Winter Age Group Championships in Palm Springs, CA
TMEC placed 11th out of 27 teams at this meet
Sonja Aarsvold placed 6th in the 11-12 100 Free
Mirai Adams placed 3rd in the 11&O 200 Back, 5th in the 100 Back, and 7th in the 100 Free
Maximus Dillon placed 3rd in the 11&O 200 Back and 7th in the 13&O 100 Breast & 100 Back
Andrew Gamaley was the Age Group Champion the 13&O 100 Free, 500 Free, 100 Back, 200 Back, and 5th in the 50 Free
Sydney Jackson placed 3rd in both the 13&O 200 IM and 1650 Free
Andrea Lindemann placed 2nd in the 13&O 100 Breast
Isabella Lindemann placed 8th in the 11-12 500 Free
Evean Benito Matondo placed 9th in the 11-12 50 Breast and 10th in the 100 Breast
Nicolas Parrott placed 9th in both the 50 & 100 Back
Justin Schneider was the Age Group Champion in the 11-12 100 IM and placed 2nd in the 100 Fly, 200 Free, & 500 Free
Ty Schneider was the Age Group Champion in the 7-10 50 Breast & 100 Breast, placed 3rd in the 50 Free, 100 Free, 200 Free, and 200 IM
Matthew Vinh placed 2nd in both the 11-12 50 Fly and 50 Back, 5th in the 100 Back, 6th in the 100 Fly, 7th in the 100 Free, and 9th in the 50 Free
December 16th – 18th – TMEC had 3 swimmers compete in the La Mirada Senior Invite in La Mirada, CA
Justin Schneider placed 3rd in the Men 1650 Free
December 16th – 19th – TMEC had 12 swimmers compete in the December CA/NV Speedo Sectionals at East Los Angeles College.
TMEC Won the medium size team division at Sectionals!!
Many TMEC team records on both the girls and boys side were broken during this meet
All of the girls 15-18 relay records were shattered!!
Hyden Cornellison placed 10th in the Men 200 Back
Madison Frederick placed 2nd in the Women 100 Back, 6th in the 200 Back, 12th in the 50 Free, , 14th in the 100 Free, and 15th in the 200 Free
Andrew Gamaley placed 21st in the Men 500 Free
Liberty Gilbert placed 3rd in the Women 200 Back, 5th in the 50 Free, 10th in the 50 Free, and 18th in the 200 Free
McKayla Sanchez placed 8th in the Women 200 Fly, 13th in the 200 IM & 100 Fly, 15th in the 200 Breast, and 23rd in the 100 Free
December 17th – TMEC Hosted a Red/White Meet at Chaparral High School with
We had over 500 swimmers compete from the Eastern Committee and the meet ran smoothly

Leave a Comment

Recent Posts
The Temecula Swim Club is dedicated to providing opportunity and encouragement for all of its … read more
Sonja Aarsvold Selected to the 2016 Short Course All-Star Festival Set a team record in … read more
January 16th – 17th – TMEC had 66 swimmers compete in the CCAQ Eastern Committee … read more
Congratulations to 12-year old Justin Schneider of the TMEC Senior Elite team for being selected … read more
Temecula Tritons Swim Club was recognized as a Bronze Medal Club on USA Swimming Club … read more
TMEC Winter Fun RW Meet December 17, 2016 Description Open to all swimmers from those … read more